Sven Erixson, kostymskiss till "Blodsbröllop"
Klubbat för:
8 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON (1899-1970), kostymskiss till föreställningen "Blodsbröllop", signerad Sven Erixson, med dedikation "Till vännen Hilding Rosenberg som ett litet minne av Blodsbröllopet från Sven Erixson", gouache och tusch på papper, 49,5x58 cm.
Historik: Studie till kostymskiss utförd till Alf Sjöbergs föreställning "Blodsbröllop" av Federico García Lorca, uppförd 1944 på Dramaten i Stockholm. Kompositören Hilding Rosenberg skrev musiken till "Blodsbröllop".
Proveniens: Kompositör Hilding Rosenberg, sedan i arv till nuvarande ägare.
361409
2016-02-25