Spegel gustaviansk av Johan Åkerblad
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad JÅ samt Stockholms hallstämpel 178?, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med vasakärve, silverfolierat glas, ca 97x42 cm
Senare glas, smärre slitage
361645
2016-02-17