Spegel gustaviansk av Johan Åkerblad

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad JÅ samt Stockholms hallstämpel 178?, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med vasakärve, silverfolierat glas, ca 97x42 cm

Senare glas, smärre slitage

361645

2016-02-17