Möbler från järnvägsfärjan Drottning Viktoria

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

1 000 SEK

STOLAR, PALLAR, 6+4, från järnvägsfärjan Drottning Viktoria, byggd 1909, som trafikerade Trelleborg-Sassnitz samt Travemunde, och togs ur trafik 1967, bestående av 6 stolar och 4 pallar, 1930-tal, i skuren, betsad ek samt textilklädsel, höjd 112, längd 160 cm

Bruksslitage, smutsig klädsel

362022

2016-02-18