Äldre böcker om fiske 9 st, Göran Dyhlén

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

1 000 SEK

ÄLDRE BÖCKER OM FISKE (9). Bl.a. Boeck, Det bohuslenske sildefiskeries historie, 1873, Sportfiske och sillfiske. Bl.a. Nordqvist, Handbok i Fiskerihushållning, 1902 (med dedikation), Fiskarens rådgivare, 1927, Sparre, Sommarfiske, 1918. 9 häften och volymer.

Proveniens: Göran Dyhléns fiskesamling

Varierande skick, några fläckar och skador

362153

2016-02-27