"Muslingestolen" Philip Arctander

Klubbat för:

15 500 SEK

Utropspris

20 000 SEK

FÅTÖLJ, "Muslingestolen", tillskriven Philip Arctander troligen för Nordisk Staal & Møbel Central, sitthöjd ca 33 cm

Philip Arctander (1916-1994) var en dansk arkitekt och formgivare. Han formgav "Muslinge-stolen", eller "Clam chair" 1944 och fåtöljen visades i butiken NY FORM i Köpenhamn samma år. Modellen har tidigare tillskrivits Martin Olsen och Viggo Boesen.
Skador: Omklädd, klädsel med slitage och smärre skador, ben och armlän med slag- och skrapskador

362160

2016-03-04