Kolonnskåp Karl Johan

Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan
Kolonnskåp Karl Johan

Klubbat för:

22 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

KOLONNSKÅP, 2 st., snarlika, stockholmsarbeten i Karl Johan, varav ett av Daniel Sehfbom (mästare i Stockholm 1800-1837) otydligt signerat D. Sehfbom [...], fanerade med mahogny, beslag av mässing, rak form med krönande profilerade listverk, inredning av hyllor, nycklar finns, höjd 193,5 respektive 195,5, 55 x 44,5 respektive 57 x 44,5 cm
PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2001, nr 1856

Skador, lagningar

362210

2016-02-19