Kantarelli Tapio Wirkkala

Kantarelli Tapio Wirkkala
Kantarelli Tapio Wirkkala
Kantarelli Tapio Wirkkala
Kantarelli Tapio Wirkkala
Kantarelli Tapio Wirkkala
Kantarelli Tapio Wirkkala
Kantarelli Tapio Wirkkala
Kantarelli Tapio Wirkkala
Kantarelli Tapio Wirkkala
Kantarelli Tapio Wirkkala

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TAPIO WIRKKALA, vas, "Kantarelli", iittala, linjeslipad dekor, signerad och daterad TAPIO WIRKKALA IITTALA, höjd ca 21 cm
HISTORIK: Modellen är formgiven 1946 och kom att tillverkas i tre olika storlekar 10,13 och 21 cm mellan åren 1948 - 60. Modellen kom även att visas på Triennalen i Milano 1951

Minimalt fotnagg

362246

2016-02-19