Kantarelli Tapio Wirkkala
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, vas, "Kantarelli", iittala, linjeslipad dekor, signerad och daterad TAPIO WIRKKALA IITTALA, höjd ca 21 cm
HISTORIK: Modellen är formgiven 1946 och kom att tillverkas i tre olika storlekar 10,13 och 21 cm mellan åren 1948 - 60. Modellen kom även att visas på Triennalen i Milano 1951
Minimalt fotnagg
362246
2016-02-19