Herman Norrman teckning
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HERMAN NORRMAN (1864-1906): Motiv från torget på Marstrand, signerad H Norrman, teckning, 39x49 cm
Historik: Motiv från Marstrand. Vid Långgatan på högersida i teckningen ser man Aron Jonason C Foto. Atelier. Den startades i slutet av 1880-talet, och han förestod den personligen varje sommar, ända fram till sin död. Aron Jonason var en känd fotograf på 1800-talet. Han var även journalist, kåsör och hovfotograf.
Jonason var fotograf åt kung Oscar II på kungayachten HMS Drott som låg förtöjd i Marstrand. En kväll då Jonason fotograferat mycket och använt magnesiumblixt utbrister kungen:
- Det var väldigt vad Jonason blixtrar mycket!
- Ja, blixtrar den ene så åskar den andre! replikerade Jonason
PROVENIENS:
Gripenbergs Gård, Tranås
362426
2016-02-19