Robert Hugo Jäckel
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 000 SEK
ROBERT HUGO JÄCKEL (1872-1952): Flickan och hunden - stadsgata, signerad Jäckel, olja på duk, 30,5 x 40 cm
HISTORIK.
Robert Hugo Jäckel: Bildkonstnär, född 1872 i Gablonz, Tyskland, död 1952 i Wien. Han studierade i Wien. Blev svensk medborgare 1927 och var länge bosatt i Falsterbo. Målade flera altartavlor i Wien, i Västra Harg och Västerås.
Ytmärken
362504
2016-02-19