Robert Hugo Jäckel

Robert Hugo Jäckel
Robert Hugo Jäckel
Robert Hugo Jäckel
Robert Hugo Jäckel
Robert Hugo Jäckel
Robert Hugo Jäckel

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 000 SEK

ROBERT HUGO JÄCKEL (1872-1952): Flickan och hunden - stadsgata, signerad Jäckel, olja på duk, 30,5 x 40 cm
HISTORIK.
Robert Hugo Jäckel: Bildkonstnär, född 1872 i Gablonz, Tyskland, död 1952 i Wien. Han studierade i Wien. Blev svensk medborgare 1927 och var länge bosatt i Falsterbo. Målade flera altartavlor i Wien, i Västra Harg och Västerås.

Ytmärken

362504

2016-02-19