Josef Frank kruka "Hortus"

Josef Frank kruka
Josef Frank kruka
Josef Frank kruka
Josef Frank kruka
Josef Frank kruka
Josef Frank kruka

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JOSEF FRANK, kruka "Hortus", rött glas, höjd 17, diameter 20 cm
HISTORIK: Josef Franks Hortuskruka visades på vårutställningen 1942 i rött, grönt och blått glas. Den ursprungliga modellen var i mässing, men under kriget då all metall var hårdvaluta, lät Estrid Ericson glasbruket Gullaskruf göra en variant i glas
PROVENIENS: Ellen Rasch Lindqvist

Kantnagg/ tillverkningsdefekt

362600

2016-02-22