David Wallin oljemålning 1919
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DAVID WALLIN (1876-1957): "Arilds läge", vy mot Kullen, oljemålning på duk, signerad David Wallin, med etikett á tergo från Östgöta Konstförening 1929 samt notering på dukbaksidan, "Arilds läge 1919. Samma komp. som Nationalmuséets inköp 1923. Modell var fru Holm & hennes son Nils i Strandhagen, där D.W. bodde", 95 x 137 cm
Viss krackelyr, enstaka smärre färgbortfall
362844
2016-02-21