Carlander Svenska bibliotek och exlibris
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARLANDER, CARL MAGNUS (6). Svenska bibliotek och exlibris. 2 uppl. I-IV:1-2. Stockholm 1904.
Stor 8:o. Planscher och andra exlibrisillustrationer.
Rödbruna hfrbd. Exlibris Lars Lundberg. 6 vol.
Almquist 2613. Första upplagan utkom 1889-94. Arbetet beskriver offentliga bibliotek, lånebibliotek och privata boksamlingar i Sverige från medeltid till 1900, samt avslutas med en förteckning över svenska bokbindare genom tiderna. I verket återfinns också många biografiska uppgifter rörande bibliotekarier, boksamlare och bokbindare.
Banden lätt nötta, vissa skador (skadorna består av att alla titelblad har en lagning, troligen efter raderad namnteckning och texten har ca 5-10 lagningar av hörn utan textförlust.
362859
2016-03-20