Carl Mårten Wonder blandteknik

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

CARL MÅRTEN WONDER (född 1975), "The Big Bang", blandteknik på duk, signerad och otydligt daterad, 81 x 100 cm

"Bosatt i Hägersten, Uppväxt Skärholmen. Började att taga 1983, men startade att dra Wonder 1987 främst på den södra sidan om Stockholm "Röda Linjen". Medverkade på den första Svenska samlings utställningen av Graffiti 1989. Hade den första solo utställningen 1991 och hann sen med en utställning om året fram till 1996 med Post Graffiti/Aerosol Art på duk. Har därefter inte sysslat med tavelmåleri eller Graffiti i någon större skala utan mer intresserat sig för andra sätt att utrycka sig konstnärligt. Det närmaste Wonder har gjort med hänsyn till just Graffiti under 2000-talet är att han troligtvis organiserade värdens första Graffiti demonstration på Södermalm, "Graffiti Triumf" den 1a maj 2000. Efter som han och alla andra har och blir motarbetad av Stockholmstad och andra myndigheters nolltolerans policy mot graffiti kultur."

(Text hämtad från Lauritz.com)

362893

2016-02-20