Tobaksburk i form av björn
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TOBAKSBURK, i form av björn 1800-tal, Hälsingland, skuren och delvis bemålad, lock med gångjärn, påskrifter i botten bl a Olof Olofsson och årtalet 1874, höjd 19 cm, basen ca 20 x 18 cm
Proveniens: Gunnar Bengtssons samlingar
Öronen med limrester (eventuellt lagade) bruks- och åldersrelaterat slitage
363052
2016-02-24