Tobaksburk i form av björn

Tobaksburk i form av björn
Tobaksburk i form av björn
Tobaksburk i form av björn
Tobaksburk i form av björn
Tobaksburk i form av björn
Tobaksburk i form av björn

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

TOBAKSBURK, i form av björn 1800-tal, Hälsingland, skuren och delvis bemålad, lock med gångjärn, påskrifter i botten bl a Olof Olofsson och årtalet 1874, höjd 19 cm, basen ca 20 x 18 cm

Proveniens: Gunnar Bengtssons samlingar

Öronen med limrester (eventuellt lagade) bruks- och åldersrelaterat slitage

363052

2016-02-24