Votivtavla barock

Votivtavla barock
Votivtavla barock
Votivtavla barock
Votivtavla barock
Votivtavla barock
Votivtavla barock

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

VOTIVTAVLA, barock, tidigt 1700-tal, målat och förgyllt på glas med glasskiva över, ram 1700/1800-tal, den avbildar Gustav II Adolf och Karl XII som trons förkämpar på ömse sidor om ett krucifix och Martin Luther avbildad i en bok, text på tyska, votivtavlan är sannolikt utförd innan 1718 (Karl XII:s dödsår), höjd 46,5, bredd 36,5 cm

Genomgående sprickor i glaset, repor, bitvis flagad färg och förgyllning, ram med slitage

363232

2016-02-29