Barometer Cetti

Barometer Cetti
Barometer Cetti
Barometer Cetti
Barometer Cetti
Barometer Cetti
Barometer Cetti

Klubbat för:

1 600 SEK

Schätzwert

1 200 SEK

Beschreibung

BAROMETER, med termometer (kvicksilverpelare), Sverige, 1800-tal, fanérad i mahogny, tavlan märkt BAROMETRE par F Cetti Stockholm (Francesco Cetti, 1803-79, verksam i Stockholm från 1821, död i Neapel), termometern märkt Kullström, höjd 94 cm

Zustandsbeschreibung

Smärre fanérskador, sprickor

363489

2016-02-24