Flygplansmodell, Sportauktion
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FLYGPLANSMODELL, förberedd för radiostyrning, inbyggd tank, sprygelbyggd vinge, sidan märkt "Westland Widgeon", spännvidd ca 188 cm
ÖVRIGT: Förlaga till modell är sannolikt G-EBRO Westland Widgeon III, byggd av Westland Aircraft Works på 1920-talet, tidigare pilot bl a Sqdn Ldr The Hon R Cochrane /Andover, avregistrerad 1938.
Visas på Nybrogatan 32
Smärre slitage, senare monterad propeller
363515
2016-02-27