Herregårdar uti Södermanland i färglitografi
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÖRMLÄNDSKA HERRGÅRDAR. ENEROTH, OLOF, - RICHARDT, FR. Herregårdar uti Södermanland. Stockholm (Albert Bonniers förlag) 1869.
Tvär 4:o. Kolorerat litograferat extra tlbl. (svag fuktrand i marg.), kolorerad karta, 56 tonlitograferade eller kolorerade litograferad plr (alla, enstaka brunfläckar, texten ngt brunfläckad).
Något nött senare (1900-tal) rött hfrbd, södermanlands vapen i guld på främre pärm, guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, marmorerade snitt. (Hedberg).
Se text
363666
2016-02-28