Herregårdar uti Södermanland i färglitografi

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SÖRMLÄNDSKA HERRGÅRDAR. ENEROTH, OLOF, - RICHARDT, FR. Herregårdar uti Södermanland. Stockholm (Albert Bonniers förlag) 1869.

Tvär 4:o. Kolorerat litograferat extra tlbl. (svag fuktrand i marg.), kolorerad karta, 56 tonlitograferade eller kolorerade litograferad plr (alla, enstaka brunfläckar, texten ngt brunfläckad).
Något nött senare (1900-tal) rött hfrbd, södermanlands vapen i guld på främre pärm, guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, marmorerade snitt. (Hedberg).

Se text

363666

2016-02-28