Isander med provenines Fogelström
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PER-ANDERS FOGELSTRÖMS PROVENIENS. ISANDER, GUSTAF. "Huller om buller! men sanning". 481 hektograferade sidor i A4. (Stockholmsskildring).
Inbundet i blått klotband från sent 1900-tal. Medföljer brev från antikvariatsbokhandlare Ove Hagelin till Per-Anders Fogelström, daterat 1972, där han erbjuder denna skrift, samt 3 brev till Fogelström och ett maskinskrivet svar från Fogelström, ej undertecknat. Med Per-Anders Fogelströms exlibris. Troligen tryckt i ca 30 exemplar.
Proveniens: Per-Anders Fogelström
Hektografi = ett slags kopieringsförfarande.
Något nött band. Breven något nötta.
363938
2016-02-26