Piphuvud Sofia Isberg tillskriven

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

PIPHUVUD, Sofia Isberg, tillskriven, masurbjörk, träskuren dekor av jaktscen med indian, daterad 1852, beslag i silver, svenska stämplar, locket med dekor av liggande lejon med mellanliggande kanal för rök till munnen, höjd ca 12 cm

Sofia Isberg (1819-75), deltog på Slöjdutställningen i Stockholm 1847, världsutställningen i Paris 1865 och postumt på världsutställningen i Bryssel 1888. Hon erhöll flera förtjänstmedaljer.
LITTERATUR: "Jungfru Isberg och hennes verk", Motala musei- och hembygdsförening 1993

363950

2016-02-26