Kinesiskt porslin koppar och fat
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
2 400 SEK
KINESISKT PORSLIN, 1800/1900-tal, koppar med dubbla hänklar, fat samt små skålar, bl a figural dekor i underglasyrblått, 9 av varjhe sort, fatens diameter 16 cm.
Proveniens: Nils Robert Bjuke (1889-1973). Verksam som ingenjör i Kanton på 1920 - och 1930-talet.
363979
2016-02-28