Kinesiskt porslin (24)

Kinesiskt porslin (24)
Kinesiskt porslin (24)
Kinesiskt porslin (24)
Kinesiskt porslin (24)
Kinesiskt porslin (24)
Kinesiskt porslin (24)

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

2 400 SEK

KINESISKT PORSLIN, 1800/1900-tal, 24 delar fördelade jämnt på koppar och fat, underglasyrblå bl a figural dekor, koppar med dubbla hänklar samt fat, fatens diameter ca 15 cm.

Proveniens: Nils Robert Bjuke (1889-1973). Verksam som ingenjör i Kanton på 1920 - och 1930-talet.

363985

2016-02-28