Twå gambla swenske rijm-krönikor 1674

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

DANIEL MELANDEHIELMS EXEMPLAR. Två gambla swenske rijm-krönikor, then förre kort, och innehåller sextijo twå Swea och Götha konungar, förste gång uplagd åhr 1615. Then andra widlyftigh och beskrifwer tiugu twå konungars lefwerne och bedriffter, til en deel tryckt åhr 1616. Bägge aff Joh. Messenio. Nu på nytt uplagde medh andre delen aff then widlyfftige rijm-krönikan... uthgångne aff Johanne Hadorphio. + Then andra deelen til rijm-krönikorne hörande,... uplagd aff Johan Hadorph. Stockholm (N. Wankijff) 1674-76.

Liten 4:o. (22), 1-594, (48), (22), 1-474, (30) s.
Samtida brunt marmorerat kalvskinnsband, nött, bred guldpressad ram, delvis avnött kantförgyllning, något blekt rikt guldornerad rygg m. fyra upphöjda bind, delvis mörknade snitt. Enstaka marg.lagningar. Titelblad klippt i övre marginal, namnteckning på titelbladet D. Melanderhielm. Enstaka fläckar.

Collijn 771.
Daniel Melander, adlad Melanderhjelm (1726-810), svensk matematiker och astronom, professor och rektor för Uppsala universitet, kansliråd och sekreterare för Vetenskapsakademien.
.

Se text

364040

2016-02-28