Carl Malmsten stolar 1 par Stockholmsutställningen

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

CARL MALMSTEN, stolar, 1 par, björk, sits klädd i handvävd textil, höjd 81 cm

PROVENIENS: Svensk Hemslöjds visning på Stockholmsutställningen 1930
LITTERATUR: Munthe, Gustaf, Moderna möbler, Natur o. kultur, Stockholm, 1931.

Temaauktion Svenska Designmöbler.
Visning Nybrogatan 32 den 8-13 februari.
Auktion 15 februari
Utlämning från den 16 februari på Slakthusgatan 22.

Sitsen med slitage

364131

2016-02-28