Ola Billgren Collage (RL VIII)

Klubbat för:

8 000 SEK

8 000 SEK

OLA BILLGREN (1940-2001): Collage (RL VIII), signerad OB samt signerad på bakstycket Ola Billgren. Tidningstryck och akryl, 13,5 x 20 cm.

Utförd 1982. Förlaga till litografin Romantiskt Landskap VIII
UTSTÄLLD: Galleri Asbæk, Köpenhamn 1984
LITTERATUR: Lars Nittve & Ola Billgren: Ola Billgren - arbeten från 80-talet, Lund 1985, bild 5

364287

2016-03-17