Bertram Schmiterlöw olja
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BERTRAM SCHMITERLÖW (1920-2002), Vilande träd - Österskär, signerad Schmiterlöw, olja på duk, 87x76 cm.
Utförd 1978
PROVENIENS: Konstnärens familj,
Stockholms Auktionsverk, Moderna auktionen, våren 2010
UTSTÄLLD: Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 2000
LITTERATUR: Bertram Schmiterlöw och Patrik Reuterswärd: Från mina två världar, Stockholm 1998, färgplansch sidan 75
364294
2016-03-01