Gustav IV Adolf 2 signerade handlingar bl.a. 1804

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

(2). GUSTAV IV ADOLF (1778-1837), kung av Sverige 1792, avsatt 1809, därefter tog han namnet överste Gustafsson.
2 signerade handlingar, 1 omfattande 7 sidor i folio, daterat Karlsruhe, 19 mars 1804, 1 omfattande 7 sidor i folio, daterad 1798. Båda med papperssigill, båda ca 335x225 mm.

Tillsammans med graverade porträtt, bl.a. "Gustaf IV Adolph Sveriges kron printz å Gripsholm", av Snack, ca 160x120 mm.

Gustav IV Adolf avsattes 1809 och från och med 1813 tog han namnet hertig av Holstein-Eutin.

Vissa skador med viss textförlust på handling daterad 1798, veck och fläckar.

364335

2016-02-28