Gräddkanna sockerskrin silver
Klubbat för:
1 800 SEK
2 000 SEK
GRÄDDKANNA, SOCKERSKRIN, silver, Carlman, Stockholm 1903 resp. Franz Holm, Stockholm 1916, empirestil, kannan invändigt förgylld, total vikt, kannans höjd ca 12,5, skrinets längd 14 cm, total vikt ca 436 g
Kannan med gravyr, nyckel saknas, bruksslitage
364374
2016-02-28