Fredrik Adolf signerade handlingar

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 000 SEK

(2). FREDRIK ADOLF (1750-1803), svensk prins, hertig av Östergötland. 2 egenhändigt signerade handlingar, 1 avsked för Olof Grått, daterad Malmahed 1778, 2 röda sigill. 1 defekt handling, kvittens, daterad Montpellier 1802, namteckning intakt.

Fredrik Adolf blev överste 1762 (tolv år gammal), general och fältmarskalk 1792. Han var yngste son till kung Adolf Fredrik och drottning Lovisa Ulrika samt bror till Gustav III, Karl XIII och prinsessan Sofia Albertina. Han avled i Montpellier 1803

1 defekt, 1 något fläckad, veck, skadade sigill

364446

2016-02-28