Oidentifierad konstnär (1900-tal), pastell
Klubbat för:
15 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Gustav III klädd i blå sammetsrock med silverbroderier, bärandes Svärdsorden och Vasaorden kring halsen, Serafimerordens ljusblå band och kraschan, bär signatur och daterad copi. 1902, pastell på papper, 61,5x41,5 cm. Förgylld ram i gustaviansk stil med krönande lagerkvistar, bandrosett och kartusch med lilla riksvapnet.
.
Fri kopia efter Alexander Roslin.
ramskador
364533
2016-03-04