Carl Larsson etsning porträtt av Erik Axel Karlfel

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

CARL LARSSON (1853-1919): Porträtt av Erik Axel Karlfeldt, etsning, monogramsignerad, bildmått ca 15x13 cm
Erik Axel Karlfeldt, ursprungligen Eriksson född 1864 i Karlbo i Kopparbergs län, död 1931 i Stockholm, var en svensk poet och författare. Han var ledamot av Svenska Akademien 1904-1931 och postum mottagare av Nobelpriset i litteratur 1931

Ej examinerad ur ram, något gulnat blad

364571

2016-02-29