Anna Boberg väggfält
Klubbat för:
14 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ANNA BOBERG (1864-1935), väggfält i delar, olja på duk, signerad Anna Boberg f. Scholander, samt monogramsignerad och daterad A N 1927, varierande storlek, de största, 100x290, 100x270, 100x260, 100x265, 100x 195, 100x260, 100x185 cm samt ytterliggare mindre bitar
Liknande väggdekorationer finns på Grand Hotel i Saltsjöbaden målade av Anna Boberg på 1920-talet
Skador
364710
2016-03-02