Ask
Klubbat för:
13 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BRÖLLOPSASK, troligen gjord för en brudkrona, koppar, inskription: AJS KCD 1801 Den 23 Maj, höjd 16, diameter 27 cm
Proveniens: Har tillhört Tyra Tullbergs samling
Finns avbildad i Per Henrik Rosenströms bok: Koppar
Visas på Geijersgatan 14 i Göteborg
Bruksslitage, smärre bucklor
364835
2016-03-07