Gudmund Östling vimmerbystop
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUDMUND ÖSTLING (tenngjutare i Vimmerby 1762-1790), dryckeskanna s k vimmerbystop, fyrstämplad GÖ Vimmerby 1769, ornerade kulfötter, svängd hänkel me tumgreppsknopp i form av janushuvud, lockplakett, tenn, höjd 20 cm
Slitage, lagningar
365381
2016-03-03