Zadoch Bergenholtz vimmerbystop
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ZADOCH BERGENHOLTZ (tenngjutare i Vimmerby 1793-1820/25), dryckeskanna s k vimmerbystop, trestämplat ZB Vimmerby 1803, ornerade kulfötter, svängd hänkel me tumgreppsknopp i form av janushuvud, graverad blomdekor, tenn, höjd 19 cm
Slitage, smärre skador och lagningar, polerad yta
365393
2016-03-03