Zadoch Bergenholtz vimmerbystop

Klubbat för:

3 400 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

ZADOCH BERGENHOLTZ (tenngjutare i Vimmerby 1793-1820/25), dryckeskanna s k vimmerbystop, trestämplat ZB Vimmerby 1803, ornerade kulfötter, svängd hänkel me tumgreppsknopp i form av janushuvud, graverad blomdekor, tenn, höjd 19 cm

Zustandsbeschreibung

Slitage, smärre skador och lagningar, polerad yta

365393

2016-03-03