Tallrikar Josef Frank skål i tenn Svenskt Tenn
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
1 000 SEK
JOSEF FRANK, tallrikar, 4 st, ovala, grönt glas, Firma Svenskt Tenn, längd ca 30 cm
SKÅL med hänklar, tenn, Firma Svenskt Tenn, höjd 7 cm
Historik: Josef Frank ritade den ovala glastallriken på 1940-talet. Ursprungligen var den tänkt som skaldjurstallrik
En tallrik med fotnagg
365610
2016-03-04