Tallrikar Josef Frank skål i tenn Svenskt Tenn

Klubbat för:

1 000 SEK

Arviointi

1 000 SEK

Kuvaus

JOSEF FRANK, tallrikar, 4 st, ovala, grönt glas, Firma Svenskt Tenn, längd ca 30 cm
SKÅL med hänklar, tenn, Firma Svenskt Tenn, höjd 7 cm

Historik: Josef Frank ritade den ovala glastallriken på 1940-talet. Ursprungligen var den tänkt som skaldjurstallrik

Kuntoraportti

En tallrik med fotnagg

365610

Päivämäärä:

2016-03-04