Gräddkanna och sockertång silver 1800-tal

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

GRÄDDKANNA, silver, Pehr Gadd, Umeå 1823, kaskformad, invändigt förgylld, höjd 10,5 cm, vikt 98 g, SOCKERTÅNG, Carl Tengstedt, Göteborg 1843, rokokostil, längd 13,5 cm, silver, vikt ca 41 g

Gräddkanna med bucklor och förstärkt vid hänkeln

365762

2016-03-07