Stolar 1 par Ephraim Ståhl

Stolar 1 par Ephraim Ståhl
Stolar 1 par Ephraim Ståhl
Stolar 1 par Ephraim Ståhl
Stolar 1 par Ephraim Ståhl
Stolar 1 par Ephraim Ståhl
Stolar 1 par Ephraim Ståhl
Stolar 1 par Ephraim Ståhl
Stolar 1 par Ephraim Ståhl
Stolar 1 par Ephraim Ståhl
Stolar 1 par Ephraim Ståhl
Stolar 1 par Ephraim Ståhl
Stolar 1 par Ephraim Ståhl
Stolar 1 par Ephraim Ståhl
Stolar 1 par Ephraim Ståhl

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

13 000 SEK

EPHRAIM STÅHL, stolar, 1 par, gustavianska stockholmsarbeten, båda signerade ES (Ephraim Ståhl, mästare i Stockholm 1794-1820/21), samnt etikettmärkta med stockholms stolmakarämbetes sigill, bemålade och skulpterade, sitthöjd ca 43 cm

Slitage, förstärkta

365880

2016-03-05