Magnus Stenbock undertecknad handling 1708
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STENBOCK, MAGNUS (1664-1717) (3), svensk greve, fältmarskalk, generalguvenör i Skåne, tillfångatogs vid slaget vid Tönningen och dog i fångenskap.
Egenhändigt undertecknad handling / skrivelse, daterad 8 juli 1708. Omfattar 4 sidor i folio (320x205 mm).
Veck, småskador, småfläckar
365893
2016-03-06