Johan Kasimir av Pfalz-Zweibrücken handskrift 1632

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

JOHAN CASIMIR (1589-1652). Egenhändigt undertecknad skrivelse avseende kronohemman, daterad 26 juni 1632. Kontrasignerad Nils Oloffsson. Rött sigill. Omfattar 1 sida i folio (340x215 mm).

Johan Kasimir av Pfalz-Zweibrücken, tysk-svensk adelsman, son till Johan I av Pfalz-Zweibrücken och Magdalena av Jülich. Gift med Katarina Karlsdotter Vasa, barnbarn till Gustav Vasa.

Fläckar, skador, veck, sigill delvis skadat, pappersförlust iutan

365909

2016-03-06