Johan Kasimir av Pfalz-Zweibrücken handskrift 1632
Klubbat för:
1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOHAN CASIMIR (1589-1652). Egenhändigt undertecknad skrivelse avseende kronohemman, daterad 26 juni 1632. Kontrasignerad Nils Oloffsson. Rött sigill. Omfattar 1 sida i folio (340x215 mm).
Johan Kasimir av Pfalz-Zweibrücken, tysk-svensk adelsman, son till Johan I av Pfalz-Zweibrücken och Magdalena av Jülich. Gift med Katarina Karlsdotter Vasa, barnbarn till Gustav Vasa.
Fläckar, skador, veck, sigill delvis skadat, pappersförlust iutan
365909
2016-03-06