Handlingar undertecknade Wittenberg och Tott

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

1 000 SEK

HANDLINGAR, 1600-tal, 2 st., Claes Tott (1630-1674), greve, riksråd, gereralguvenör. Egenhändigt undertecknad handling på tyska, daterad Riga 28 april 1671. Med sigill. Omfattar 2 sidor i folio.

Arvid Wittenberg (1606-1657, även kallad Wirtenberg von Debern), general och fälttygmästare i Tyskland, fältmarskalk, 1655 ståthållare över Pommern, med Karl X Gustav i Polen, tillfångatagen i Warszawa.
Egenhändigt undertecknad handling på tyska, daterad Krakow 30 november 1655. Med sigill. Omfattar 2 sidor i folio. Uppklistrad på papper.

Mått ca 320x200 / 250x180 mm

Fläckar, veck, Wittenberg något skuren, senare numrerad, uppklistrad på papper

365979

2016-03-06