Gustavianskt konsolbord
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KONSOLBORD med marmorskiva, i Pehr Ljungs art, gustavianskt, sargen med dekor av löpande hund, kannelerande ben, höjd ca 76, 107x51 cm
Proveniens: Enligt uppgift Tullgarns slott, inköpt på auktion efter Karl XV
Pastellageskador och bortfall, senare skiva
366605
2016-03-07