Skådespelare autografer och brev bl.a. Gösta Ekman

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SKÅDESPELARE MM - AUTOGRAFER OCH BREV. 1800-1900-tal (ca 25). Bl.a. Gösta Ekman, Liv Ullman, Ingrid Thulin.
Övriga bl.a. Nils Almlöf, Arthur Fischer (samt 3 teckningar av honom), Gustaf Fredriksson (kallad Frippe), Ida Gawell-Blumenthal (kallad Delsbostintan), Frans Hodell (brev till Flodin, bokförläggare), Victor Lundberg (teckning självporträtt 1921), program från Maxim "Stackars Frankrike med signaturer av bl.a. Holger Löwenadler, Emil Norlander (3 brev, bl.a. till Daniel Fallström), Victor Sjöström (klippt brev), Tore Svennberg, Inga Tidblad (brev till Maria Spilga, operasångerska, daterat 1968), Anders de Wahl (klippt autograf, brev, diktmanuskript juli 1948), Tollie Zellman (signerat kort),
I A4-pärm.

Skador och fläckar, veck, vissa klippta.

366633

2016-03-13