Konstnärer autografer och brev bl.a. Nordström
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KONSTNÄRER - AUTOGRAFER OCH BREV MM. (18 st).
Flera av breven till kapten Ernst Malmberg.
Bl.a. Knut Stangenberg (signerade teckningar, Louis Sparre (brev 1948), Artur Sjögren (skiss till exlibris, Louis Sparre, teckning, kort), Wilhelm Smith (brev om Albert Engström 1941), Torsten Schonberg (brev 1941), F. W. Scholander (brev, 1866), Georg von Rosen (brev, 1896), G. W. Palm (2 brev, 1887/ 1877), E. H. Masolle (brev, 1920), Karl Nordström (brevkort, 1922), Hilding Nyman (namnteckning 1920).
Vissa skador, fläckar
366657
2016-03-13