Konstnärer autografer och brev bl.a. Nordström

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KONSTNÄRER - AUTOGRAFER OCH BREV MM. (18 st).
Flera av breven till kapten Ernst Malmberg.
Bl.a. Knut Stangenberg (signerade teckningar, Louis Sparre (brev 1948), Artur Sjögren (skiss till exlibris, Louis Sparre, teckning, kort), Wilhelm Smith (brev om Albert Engström 1941), Torsten Schonberg (brev 1941), F. W. Scholander (brev, 1866), Georg von Rosen (brev, 1896), G. W. Palm (2 brev, 1887/ 1877), E. H. Masolle (brev, 1920), Karl Nordström (brevkort, 1922), Hilding Nyman (namnteckning 1920).

Vissa skador, fläckar

366657

2016-03-13