Collier armband och hänge guld 1800-tal

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

COLLIER, ARMBAND, HÄNGE, 18 k guld, otydliga stämplar, collierns lås stämplad 1842, längd ca 41 cm, vikt ca 10 g, armbandets lås stämplat 1844, längd ca 19,5 cm, vikt ca 5 g, hänget i form av ett kors med flätat hårarbete, stämplar Borås 1800-talets mitt, tro-hopp och kärlekssymboler i emalj, höjd ca 5 cm, vikt ca 2 g

Smärre skador och ändringar

366677

2016-03-10